زود دیر میشه ...

من نمی‌نویسم که مُخاطب پیدا کنم .. چون مُخاطبم تویی و می‌دانم ، این جا را می‌خوانی ! .. پس فرصت‌های زندگی را دریابیم و بدانیم که فرصت با هم بودن چقدر محدود است ...

افسانه عدد هفت 7
نویسنده : بنده ناچیز خدا - ساعت ٤:٢٤ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٧ شهریور ۱۳٩٠
 

از میان اعداد شماره هفت از دیر باز مورد توجه اقوام مختلف جهان بوده و اغلب در امور نیک و گاه در امور شر بکار میرفته است. وجود برخی عوامل طبیعی مانند سیاره های مورد توجه جهان باستان و رنگهای اصلی و مانند آنها و جنبه ماوراءطبیعی آن گردید.

قدیمی‌ترین قومی که به عدد هفت توجه کرد، قوم سومر بود. سومری‌ها متوجه هفت‌تایی بودن بعضی عوامل طبیعی مانند هفت ستاره معروف جهان باستان و هفت رنگ اصلی شدند سومری ها آن را کشف کردند و به صورت نمادی از خدایان در آوردند. در بابل و آشور هر معبدی هفت طبقه داشت و هر طبقه به نام یکی از سیارات و هفت رنگ (آبی ، سیمین، سفید، سیاه، ارغوانی، سرخ و سبز) بود.

در بناهایی که در دوره باستان ساخته می‌شد عدد هفت نقش داشت. باغ‌های معلق بابل منسوب به بخت النصر که خودش هم یکی از عجایب هفت‌گانه جهان است، در هفت طبقه ساخته شده‌ بود. حصار شهر باستانی اکباتان در همدان هفت دیوار داشت که به هفت ستاره نسبت داده شده بود و آرامگاه کورش هفت پله دارد.

عدد هفت در فرهنگ های هند و اروپایی و بودایی هم از اهمیت برخوردار است اما اهمیت آن در ایران به اندازه ای بالاست که مدارج و پله های مذهبی و عرفانی را هم به خود اختصاص می دهد.

عدد هفت آنقدر با داستان‌ها و افسانه های ایرانی آمیخته که کمتر افسانه‌ای وجود دارد که در جائی از آن به عدد هفت بر‌نخوریم و یا حداقل در داستان جمله هفت شبانه روز را می شنویم که به جشن یا اتفاقی اشاره می کند. معمولا قهرمان داستان هفت خواهر یا برادر دارد یا اینکه قهرمان داستان باید هفت بار کاری را انجام دهد و یا مثلا دری را هفت بار بکوبد. داستان‌های شاهنامه هم خالی از عدد هفت نیستند، فردوسی برای آن که قدرت و حقانیت قهرمانش را ثابت کند هفت خان یا هفت منزلگاه او را از خطر می‌گذراند و پادشاهان بزرگ داستان‌هایش را پادشاه هفت کشور می‌خواند.

داستان هفت سین ، هفت خوان رستم ، هفت شهر عشق و هفت آسمان را می دانیم اما هفت های دیگری هم هست که باید به آن توجه بیشتری کنیم. آری هفت هایی که امروز افسانه آن را می بینیم ، اگر درمورد هفت های قدیمی فقط شنیده ایم ، لیکن امروز ما میتوانیم هفت مشهور را ببینیم.

درست حدس زدید منظور افسانه عدد هفت طوفان آبی یعنی "فرهاد مجیدی" است هم او که با اعجاز خود در هفته هفت م ، با شماره هفت و در هفت مین روز هفته ، هفت مین گل خود در این فصل را درون دروازه سرخپوشان کاشت تا به افسانه ای بی بدیل در ذهن سرخابی ها تبدیل شود.